Eğitimde Artırılmış Gerçeklik Kullanımı

Bildiğimiz geleneksel eğitim yöntemleri, gün geçtikçe eskide kalıyor.Eğitim modern teknolojiyle birlikte giderek dijitalleşiyor ve yeni yöntemlerle eğitimci ve öğrencilere büyük fırsatlar sunuyor. Eğitim teknolojisi ve bu teknolojide kullanılan araç, sistem, teknik ve aklınıza gelebilecek eğitim odaklı her çalışma için büyük bütçeler ayrılıyor.Eğitimin öneminin, bütün ülkeler için geleceklerine bir yatırım olduğu bilinmekte. Bu sektörde yapılan yatırımlar 2020 yılına kadar yıllık% 17’lik bir artışla 252 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Eğitim ve Öğretimde Artırılmış Gerçeklik Kullanımı: Fırsatlar ve Zorluklar

Eğitimde artırılmış gerçeklik bir çok amaç için kullanılabilir.Özellikle öğrencilerin bilgiyi daha kolay anlamasına, bu bilgiyi uygulamasına ve uzun süre hafızasında tutmasına yardımcı olur.En önemlisi ise AR teknolojisi ilgi çekici ve eğlenceli olduğundan anlaşılması en zor ve en sıkıcı konuları aktarmakta çok başarılıdır.

Ayrıca, tek bir yaş grubuyla veya eğitim seviyesiyle de sınırlı değildir.Bütün eğitim düzeylerinde eşit derecede iyi kullanılabilir, okul öncesi eğitimden koleje ve hatta işyerlerinde verilen eğitimlere kadar.

https://dncstudyo.com/wp-content/uploads/2018/10/artirilmis-gerceklik-egitim-3.jpg

Eğitimde artırılmış gerçekliğin faydaları:

 • Erişilebilir öğrenme materyalleri: Günün her saati ve her dakikası artırılmış gerçeklik kartlarının,kağıt ve kitapların, fiziksel modellerin, posterlerin, basılı kitapçıkların konumu neresi olursa olsun bir uygulama ile ulaşılabilir,taşınabilir ve daha ucuz öğrenme imkanı sunar. Sonuç olarak, eğitim daha erişilebilir ve mobil hale gelir.
 • Özel ekipman gerekli değildir: VR dışında, artırılmış gerçeklik herhangi bir pahalı donanım gerektirmez. Gençlerin% 73’ünün bir akıllı telefona sahip olması nedeniyle AR teknolojileri, hedef kitlenin çoğunluğu için hemen kullanıma hazırdır.
 • Yüksek katılım ve ilgi odağı: Etkileşimli, eğitimli AR öğrenimi, öğrenciler üzerinde önemli bir olumlu etkiye sahip olabilir. Onları ders boyunca meşgul eder ve öğrenmeyi eğlenceli ve zahmetsiz yapar.
 • İşbirliği ve interaktif çalışmalar: Artırılmış gerçeklik uygulamaları, sıkıcı dersleri çeşitlendirmek ve vurgulamak için geniş fırsatlar sunar. Tüm öğrencilerin aynı zamanda öğrenme sürecine dahil olduğu interaktif dersler, takım çalışması ve becerilerini geliştirmeye yardımcı olur.
 • Daha hızlı ve daha etkili bir öğrenme süreci: Eğitimde AR, öğrencilerin görselleştirme ve konuya tam anlamıyla odaklanma yoluyla daha iyi sonuçlar elde etmelerine yardımcı olur. Bin kelimenin anlatamadığını bazen bir resim anlatır.Yani, bir şey hakkında teorik olarak okumak yerine, öğrenciler kendi gözleriyle canlı ve hareket halinde verilen öğretileri daha çekici bulur.
 • Güvenli ve verimli işyeri eğitimi: Kalp cerrahisinde yapılan bir ameliyatta başkalarını tehlikeye sokmadan, bir uzay mekiği yada pahalı denemeler yapılacak teknolojik ekipmanların eğitimini verirken, milyonlarca liraya sebep olacak hatalara girmeden gerçekle birebir aynı eğitimi sağlar.
 • Herhangi bir eğitim ve öğretim seviyesine uygulanabilir: Anaokulu eğitimi için oyunlar veya işbaşı yapmadan önce gerekli işleri öğrenirken kısacası artırılmış gerçeklik tek bir sınıf kitle yada tek bir alan üzerinde sınırlı değildir.
https://dncstudyo.com/wp-content/uploads/2018/10/artirilmis-gerceklik-egitim-3.jpg

Eğitimde artırılmış gerçekliğin zorlukları

Eğitimde artırılmış gerçekliğin bütün bu faydalarından yararlanırken göz önüne alınması gereken bazı önemli konular vardır.

 • Gerekli eğitim eksikliği: Bazı öğretmenler, bu yeni teknolojileri hayata geçirirken, artırılmış gerçeklik uygulamalarını en verimli şekilde kullanmaları için basit bir uygulama eğitimi almadıkları için oldukça zorlanabilirler. Sadece en açık fikirli öğretmenler ve yenilikçi eğitim kurumları, artırılmış gerçeklik uygulamalarını eğitime uygulamaya hazırdır.
 • Donanım gereksinimi: Sınıfta artırılmış gerçeklik kullanmak belirli araç ve gereçleri gerektirir. Örneğin, tüm öğrencilerin AR uygulamalarını destekleyebilen akıllı telefonlar yada tabletleri olmayabilir.

Kısaca, eğitimde artırılmış gerçekliğin faydaları pahabiçilemez kalitede öğrenimin yanısıra, getirdiği zorluklar basit ve kolaylıkla aşılacak şeylerdir.

Eğitimde artmış gerçeklik, örnekler ve kullanım örnekleri

Pokemon Go yu hepiniz bilirsiniz.Artırılmış gerçeklik adını bu oyunla duyursada bir çok insanda hala oyunsal uygulamalar için kullanıldığı yönünde düşünceler vardır.Artırılmış gerçeklik teknolojileri sokak sokak pokemon aramaktan çok daha fazlasını sunar…

https://dncstudyo.com/wp-content/uploads/2018/10/artirilmis-gerceklik-egitim-1-1024x576.jpg

Sınıfta artmış gerçeklik

Muhtemelen, eğitimdeki artırılmış gerçeklik için en popüler uygulama, doğrudan sınıfta AR uygulamalarının kullanılmasıdır.Yani, öğretmen bir konuyu açılarken konuyla ilgili materyallerin, görsel bir referans üstünde(fotoğraf,resim,grafik,QR kod vb.) 3 boyutlu görünmesi ve öğrencilerin bu 3 boyutlu modellerde gerçek bir denek yada obje gibi test etmeleri, uygulamalarını sağlar.

Yani, ingilizce,kimya, geometri, zooloji, dilbilgisi ve hatta programlama dahil olmak üzere neredeyse her konu için bir AR uygulaması bulabilir ve yaptırabilirsiniz.

Uzaktan Eğitim

Artırılmış gerçeklik kullanarak, öğrenciler sınıf dışında bile öğrenebilirler. Dahası, AR destekli eğitim materyalleri ile çevrimiçi veya uzaktan eğitim daha kolay ve daha verimli olabilir.

Dil Eğitimi

Örneğin ingilizce dersinde öğrencilere kelimleri öğretmek, öğretmenin yanı sıra bu kelimeleri hafızasında kalıcı olarak tutabilmek AR uygulamaları sayesin oldukça basit ve uzun sürelidir.Okul koridorlarında, yada sınıflarda asılan referans resimler üzerinde görünen modellerin ingilizce karşılığı sesli ve karşılıklı konuşma metinleriyle desteklenebilir.Aşağıda bazı örnek uygulamaları test edebilirsiniz.

4D Sihirli Kelimeler

Artırılmış Gerçeklik Hayvanlar

https://dncstudyo.com/wp-content/uploads/2018/10/artirilmis-gerceklik-egitim-4-1024x683.jpg

Eğitim alanında artırılmış gerçeklik nasıl kullanılır?

Bu alandaki geniş deneyimlerimize dayanarak, eğitimde AR uygulamaları için temel bir yol haritası sunmak istiyoruz:

 • Hedefinizi ve hedef kitlenizi tanımlayın. Kullanıcılarınızın yaşına ve uygulamanın genel amacına bağlı olarak, AR uygulamaları farklılık gösterebilir.
 • Bir AR uygulamasının gerçek potansiyelini anlamak için araştırma yapmak gereklidir.Daha önce uygulanmışsa uygulama tekniklerine, kullanım şekline iyice göz atılmalıdır.Gerekirse uygulama geliştirenlerden destek alınabilir.
 • Uygulamayı sınıf, iş yeri yada nerede kullanacaksanız öncesinde test edin.Uygulamanın güncel olduğunu ve gerekli bilgilere sahip olduğunu doğrulayın.
 • Mümkün olduğunca güncelleme yapılabilir uygulamaları seçmeye çalışın.

Görebildiğiniz gibi, eğitimdeki artırılmış gerçeklik, hala açığa çıkarılacak olan muazzam bir potansiyele sahiptir. Mobil teknolojilerin halihazırda benimsenmesi ve donanımlardaki son gelişmeler ile AR, daha erişilebilir ve yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu nedenle, şu anda bu yönde ilk adımları atmak için iyi bir zaman olabilir.

Eğitimde artırılmış gerçeklik fırsatlarını keşfetmek istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın